Always be eager to practise hospitality


Rýže

Jistě víte, že máme několik druhů rýže. Možná nevíte jaký je mezi nimi rozdíl, tak přesně tento článek Vám to prozradí.

Začněme od nejlevnější a tou je

Bílá rýže - většinou stojí do 12kč. Je charakteristická tím, že jsou z ní odstraněny všechny obaly takže nemá skoro žádnou nutriční hodnotu.

Rýže Parboiled - tato loupaná rýže je upravena speciální technologií. Prvním technologickým krokem je to, že se vakuuje. Poté následuje namočení do horké vody a pak opracování horkou vodou pod tlakem. Tím je dosaženo toho, že zrna na povrchu ztvrdnou a dojde ke zpevnění obilky. Rýže se díky tomu po uvaření nelepí.

Jasmínová rýže - Má typicky květinovou vůni, po uvaření je lepí, takže je vhodná na různé sladké Asijské speciality a nákypy.

Rýže Basmati - Určitě jste se s ní setkaly. Patří mezi nejoblíbenější druhy rýže. Často ji někteří označují za královnu rýží. Její jedinečnou vůni a chuť připomínají oříšky. Basmati je nejrozšířenějším druhem rýže na indickém subkontinentu. Bílou barvu získává odstraněním vnější slupky a leštěním. Je snadno a rychle stravitelná a přirozeně bezlepková.

Rýže Natural - Má nejoblíbenější obsahuje mnoho důležitých látek, především vícenásobné nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, minerální látky a vitaminy, také vitamin B. Je velmi bohatá na kalium, které reguluje v těle obsah vody. Nelepí se, je fantastická!

Rýže Divoká - její zrna jsou dlouhá a tmavá,. Obsahuje vysoké množství vitamínu B a používá se do např. salátů

Rýže Arborio a Carnaoli - kulatozrnná, perličkovitá rýže, která po uvaření vytváří krémovitou hmotu. Je to tím, že velmi hojně vstřebává vodu. Z této rýže připravují Italové svá pověstná rizota. Tato rýže se pěstuje především v Itálii. Na její uvaření budete potřebovat 18 minut a rýže bude napovrch jemná a uprostřed pevná - al dente.